top of page
  • Yazarın fotoğrafıKonuralp Diribaş

Kontrol muayenesi (Recall)

Hastayı belli aralıklarla kontrol amaçlı davet etmek. Recall diş hekimliği klinikleri için en stratejik işlerden biridir. Hastalarına recall yapmayan klinik fırsatları iyi kullanmıyor demektir. Hastalar geldiklerinde kişilerin gündeminde kalınır, hastaların ağızlarında çıkabilecek sorunlar daha büyümeden halledilir.

Hastaları uygun görülen zaman aralıklarında tekrar eden şekilde kontrole çağırmak önemlidir. Yeni hasta bulmak genelde pahalı bir iştir. Bunun yerine var olan hastaların sadakatini arttırmak daha optimum çözümdür.Recall klinik için ne önem taşır?

Kliniğin bir hastaya total protez yaptığını düşünelim. Hastanın 7-8 yıl sonra problemi çıkmayacağını varsayalım. Yıllar sonra problemi çıktığında aynı kliniğe gelme ihtimali düşüktür.

Şimdi mantığı değiştirelim, klinik aynı hastayı 6 ayda bir kontrole çağırsa; hastanın hiçbir sorunu olmasa bile bir kahve içip gitse, bu hastanın 7-8 yıl sonra aynı kliniğe gelme ihtimali çok yüksektir.

Türkiye koşullarında hastaların %25-30 unu sürekli kontrole getirebilmek büyük başarıdır. Bu oranı genel olarak: Kliniğin bu işi ne kadar ciddiye aldığı, hastanın eğitim durumu, hastanın ekonomik durumu belirler.


Randevu ile kontrol muayenesi (recall) arasındaki fark:

Randevu yakın zamana verilir. Recall kısmen daha uzun zaman için kullanılır. (3,4,6 ay gibi) Bugün 17.10.2020 olduğunu varsayalım “Altı ay sonra 16 Nisan 2021 de saat 3 de sizi bekliyoruz “demek mantıklı bir cümle değildir. Bu cümle yerine “sizi 6 ay sonra kontrole çağıracağız” demek daha mantıklıdır. Recall mantığı gereği her zaman esneklik taşır.


Recall ile geri arama arasındaki fark?

Geri arama bir tedavi sonrası (Örneğin: İmplant tedavisi) genelde ertesi gün hastayı arayıp "nasılsınız bir probleminiz var mı? " diye sormaktır. Dr. Organizer Diş ver. 7.0 tanımlandığında ertesi gün hastanın whatsapp‘ına otomatik bir mesaj gönderebilir.


Genel bilgiler:

Her tedaviden sonra otomatik verilebilir. Belli bir zaman aralığında sürekli tekrarlanır. En önemli parametre son gelme tarihidir. Türkiye’de hastaların kontrole gelme alışkanlığı yoktur. Hasta profiline göre kontrole gelen hasta oranı için %25- %30 normal bir rakamdır. Sadık hasta grubu yaratmak için çok uygun bir mantıktır. Bazı hastalar gerçekten kontrol randevusu istemezler. Hastalara ilk kayıt sırasında recall isteyip istemediği sorulabilir. Dr. Organizer Diş ver 7.0 da bu işaretlenebilir.


Örneklerle kontrol tarihi kullanımı:

. Yapılan bir tedaviden sonra otomatik yeni kontrol tarihi yazma. Örn: Diş taşı temizliği sonrası yazılımın hekime sormadan 180 gün sonraya recall yazması.

. Her akşam tedavisi biten hastalara recall yazılması.

. Belli zaman aralıklarında yazılıma bakılıp son gelme tarihinden itibaren 6 ay geçen öne doğru randevusu, recall ‘u olmayan hastalara direk hatırlatma gönderme.

. Sadece randevuların zayıfladığı zamanlarda hastalara yukarıdaki kriterler göz önüne alınarak toplu recall yazma. Tek seferde 2.000 – 3.000 kişiye mesaj çekmek. Klinikteki yoğunluğu personel kaldıramayabilir. (Ülkemizde en yaygın kullanılan yöntem.)

Dr. Organizer Diş ver. 7.0 yukarıdakilerin hepsini yapar.

Optimum yöntem:

Dr. Organizer Diş ver. 7.0 ‘da hastaya bir implant yapıldığında

. Otomatik olarak 1 saat sonra "İmplant sonrası dikkat edilecekler" diye bir form gönderebilir.

. Ertesi gün “sağlığınız iyi mi?” diye bir mesaj atılabilir. (Geri arama örneği)

. 3 ay sonraya otomatik recall yapabilir.

Yukarıdaki işlemlerin hepsi her tedavi için ayrı ayrı tanımlanabilir, istenildiği kadar her tedavi için esnetilebilir. Bu işlemler whatsapp üzerinden yapılabilir.

Recall aramaları:

Whatsapp, e-mail, sms veya telefonla direk aranabilir. Klinikte recall araması yapabilecek bir görevli olması gerekir. Genelde bu kişi PR faaliyetleri yapabilecek kişidir. Hekimin çok yakını değilse hastayı hekimin araması doğru olmayabilir.

Hastaların seyrekleştiğinde nasıl hasta bulunur?

Son 6 aydır kliniğe hiç gelmemiş, randevularına düzgün gelen, az indirim yaptığım, sizinle aynı şehirde oturan, öne doğru randevusu, kontrol tarihi olmayan hastaların bulunup bunlara parça parça recall yapmak nasıl fikir?

Bir kliniğin toplam hasta sayısının 5.000 olduğunu varsayalım. Bunların içinden son 5 yılda gelmiş en çok tedavi yaptırmış 1.300 kişiye 3 aylık zaman diliminde parça parça recall yapıldığını farz edelim. Bu kliniğin işine yarar mı?

Ölü sezonun İstanbul için haziran, temmuz, ağustos ayları olduğunu farz edersek bu zaman aralığının toplam 13 hafta olsun. Her hafta 1.300/13= 100 kişiye recall yapıldığında o sezonda işleri çok da kötü geçmediği görülebilir. Haziran ayından başlayarak her hafta 100 kişiye recall yaparak hastalarınızın kısmen dönüşlerini görebilirsiniz.


Yeni hasta bulmak belli bir süreç ve zorluk gerektirir. Diş hekimliğinde önemli olan mevcut hastaların sürekli gündemlerinde kalmaktır.


Dr. Organizer Diş ver. 7.0 yukarıda anlatılan tüm işlemleri yapabilmektedir. Bu hastaların cep telefonlarına whatsapp mesajı, sms veya mail gönderebilir.


196 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


bottom of page